تجهیزات باغبانی

2020/05/14 1728 بازدید

تجهیزات باغبانی(Gardening Tools)

همانطور که می دانید باغبانی یکی از فعالیت های سرگرم کننده است که گاهی از آن به عنوان یک شغل و گاه نیز به عنوان سرگرمی یاد می شود. باغبانی و کشاورزی، حرفه هایی هستند که علاوه بر دانش فردی و تجربه در زمینه ی مورد نظر نیازمند به ابزاری است که در دو نوع تقسیم بندی شده است که عبارتند از: ابزارهای دستی و ابزارهای ماشینی.تجهیزات باغبانی در واقع ابزارهایی هستند که بتوانند نیازهای علامندان و فعالان این حوزه را پوشش دهند.

تجهیزات باغبانی

 

برخی از ابزارها هستند که برای انجام فعالیت باغبانی لازم و ضروری می باشند از این رو مهمترین و ضروری ترین آنها عبارت است از:

بیل

یکی از مهمترین و اصلی ترین تجهیزات باغبانی، بیل است که عمل کندن زمین و برداشت خاک ، کندن چاله کوچک برای کاشت گیاهان جدید و زیر و رو کردن خاک را انجام می دهد. این ابزار از جمله پر کاربرد ترین آنهاست که تیغه آن دارای انواعی است و هر یک از آنها کاربردهای مختلف دارد. نکته قابل توجه این است به هر اندازه خاک سفت تر باشد لازم است بیل نوک تیز تر باشد.برای خرید بیل نوعی از آن را انتخاب کنید که از جنس استیل مقاوم باشد و دسته فایبرگلاس ضخیمی داشته باشد. شاید برای خرید بیل مجبور شوید هزینه بیشتری صرف کنید، ولی مطمئن خواهید شد که عمری به درازای حیاط خانه دارد!

چنگک باغی

از دیگر ابزارهای ویژه باغبانی چنگک است که دارای دندانه هایی است. مهمترین کاربرد آن در جابجایی و پوک کردن خاک می باشد که مراحل مقدماتی باغبانی است. از این وسیله برای از بین بردن ریشه های علف هرز نیز می توان استفاده کرد.

دستکش باغبانی

از دیگر لوازم باغبانی دستکش مخصوص است که برای این فعالیت الزامی است. سلامتی و محافظت از دست در طی انجام تمامی فعالیت ها امری مهم و اساسی است و در زمان باغبانی به دلیل اینکه دست به طور مستقیم با خاک در تماس است استفاده از دستکش ضروری است. توصیه می شود از دستکش های مقاوم که چندان هم سنگین نباشد استفاده شود تا از آسیب رسیدن به دست در اثر تماس با خاک و حشرات و نور خورشید جلوگیری شود. دستکش را از نور زیاد آفتاب، آب و حشرات دور نگه دارید.

قیچی

از دیگر ابزار مهم و پرکاربرد در باغبانی قیچی است که دارای انواع مختلف می باشد. از مهمترین کاربردهای این ابزار بریدن و کوتاه کردن شاخه های کوچک درخت، انواع هرس و… است. نکته قابل توجه این است از قیچی همچنین برای کوتاه کردن چمن و شمشادها نیز استفاده می شود لذا در زمان خرید برای راحتی کار خود باید نوع سبک آن را انتخاب نمایید.

بیلچه باغبانی

همانطور که از نام آن پیداست بیلچه به نوع کوچک شده بیل گفته می شود که از جمله اصلی ترین ابزارها در باغبانی به شمار می رود. چنانچه بخواهیم کاربرد این ابزار را بررسی کنیم باید به کندن زمین، ایجاد حفره و جمع آوری خاک، پاشیدن کود، جابجایی و کاشت مجددگیاهان ، کاشت سبزی، پر کردن گوشه های باغچه با خاک و تعویض گلدان اشاره کرد. توصیه می شود در زمان خرید به جنس و نوع آن توجه شود و دوام و مقاومت آن در اولویت خرید باشد.حتما بیلچه ای بگیرید که از جنس استیل ضد زنگ باشد. این جنس استحکام و دوام طولانی دارد.

کج بیل

از دیگر تجهیزات باغبانی که وجود آن الزامی است کج بیل است که اغلب برای کنار زدن خاک، ایجاد شیار روی سطح خاک و کندن علف های هرز کاربرد دارد. نوع فضای سبز شما می گوید که چه نوعی از کج بیل برای استفاده تان مناسب تر است. کج بیل در دو نوع متفاوت پهن و باریک ساخته شده است به گونه ای که هر یک از آنها کاربرد خاص خود را دارد. از مهمترین کاربردهای این ابزار برای شکل دادن به خاک، جمع آوری خاک اضافه در اطراف ریشه گیاهان، حذف و از بین بردن علف های هرز و ریشه های پوسیده و… می باشد.

کلوخ شکن

یکی دیگر از ابزار ضروری در باغبانی کلوخ شکل است که علاوه بر کندن خاک برای شکستن کلوخ نیز از این ابزار استفاده می شود. یکی از مهمترین کاربردهای این ابزار شخم زدن خاک باغچه است که منجر به تقویت و رشد بهتر و بهبود گیاهان می شود.

شن کش

شن کش یکی دیگر از ضروری ترین ابزارهای باغبانی است که اکثرا برای باغ و حیاط های بزرگ استفاده می شود. به نسبت دارای دسته بزرگتر از دیگر ابزار می باشد. این ابزار از این قابلیت برخوردار است اجسام درشت و قلوه سنگ و … را از خاک نرم متمایز کند. نکته قابل توجه این است از این ابزار می توان در پاره ای از موارد برای شکستن کلوخ نیز استفاده کرد.

شلنگ و سر شلنگ باغبانی

از جمله مهمترین اقدام و فعالیت در زمینه باغبانی آبیاری و نگهداری از گیاهان و درختان است و این کار تنها به واسطه شلنگ مخصوص انجام می شود. مهم است که شلنگ آبیاری در قسمت سری خود، آبپاش قابل تنظیمی داشته باشد که بتوانید آبیاری را به شکل آبیاری بارانی انجام دهید. قابلیت تنظیم آب در واقع باعث تنظیم فشار آب در قسمت های مختلف باغچه می شود. این ابزار در مواقعی کاربرد زیادی دارد که وسعت زمین و باغ زیاد باشد. استفاده از شلنگ و سر شلنگ نه تنها می تواند آب را به صورت یکنواخت به تمامی فضای باغچه یا باغ برساند بلکه در مصرف آب نیز صرفه جویی می شود.

قیچی هرس

برخی از گیاهان مانند درختچه و درختان حیاط و باغ نیاز به هرس کردن دارند. قیچی هرس از جمله ابزاری است که برای کوتاه کردن شاخه هایی مورد استفاده قرار می گیرد که برای قیچی های معمولی بزرگتر است و توانایی برش آنها را ندارد.

چرخ دستی یا فرغون

یکی از الزامی ترین ابزار در باغبانی چرخ دستی یا فرغون می باشد که برای حمل و جابجایی لوازم سنگین، چمن باغچه، کود و… در اطراف باغ مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی اوقات ممکن است لوازم به قدری سنگین باشد که فرد قادر به این کار نباشد از این رو این ابزار می تواند بدون هیچ محدودیت و دشواری اقدام به این جابجایی نماید.

کلام آخر

به طور کلی خرید ابزار باغبانی تا حد زیادی بستگی به محیط کاری و اندازه آن دارد به هر اندازه محیط و فضای مربوط بزرگ تر باشد باید این تجهیزات در سایزهای بزرگتری خریداری شود و برعکس.

یکی از نکات قابل توجه در این زمینه این است که ابزارهای باغبانی را می توان در نوع دسته دوم نیز خریداری کرد. توجه به این نکته ضروری است قیمت زیاد برای این محصولات صرفا به منزله داشتن کیفیت بالای آن نیست بلکه در پاره ای از شرایط می توان این تجهیزات را با قیمت مناسب و کیفیت عالی تهیه کرد. انتخاب و خرید ابزار باغبانی متناسب با نوع کار و نیاز شما سبب می شود که این کار را با نهایت دقت و سرعت انجام دهید و بهترین نتیجه از آن حاصل شود. به طور کلی کیفیت محصول و نتیجه کار به انتخاب و خرید ابزار درست و مقاوم و همچنین مهارت و تخصص فرد در استفاده از آن بستگی دارد.